9,5% av helsebudsjettet på Kanariøyene blir brukt hos private klinikker. Selv om det er mindre enn tidligere år – da denne prosentandelen var på mellom 10 og 11% – anser Foreningen for forsvar av folkehelsen det som en for stor del av kaka, og påpeker at man til tross for dette ikke klarer å møte dagens behov innen helsetilbud til befolkningen.
Derfor skal over 20 fagforeninger og politiske organisasjoner fra hele Spania ta til gatene for å protestere mot privatiseringen av helsetjenester i dag.
Foreningene mener det private helsevesenet bør være et supplement, og ikke utnyttes i utstrakt grad for å behandle pasienter som skulle ha vært i det offentlige helsevesenet.
Nasjonalt initiativ
Demonstrasjonene kommer etter et nasjonalt initiativ, og avholdes ved Plaza de La Candelaria på Tenerife klokken 12:00 denne lørdagen, og i Parque de San Telmo på Gran Canaria klokken 11:00.
En av deltakerne, som for øvrig også står bak initiativet, er Assosiasjonen for forsvar av folkehelsen på Kanariøyene, Adspc.
Mye av bakgrunnen for demonstrasjonene kommer fra EUs kunngjøring om budsjettøkninger for å rydde opp i helsesektoren på grunn av pandemien.
De private helsetilbyderne har ikke vært trege med å kreve sin del av kaka.
Fagforeninger og interesseorganisasjoner har påpekt at det er den offentlige helsetjenesten som har blitt rammet hardest av pandemien, og at det er nettopp her fokuset må ligge.
Adspc mener at 9,5% er en alt for stor andel til private aktører, og mener denne kapasiteten kun bør benyttes når det offentlige ikke har ledig kapasitet.
De peker på den spanske helseloven som krever at det offentlige helsevesenet alltid skal forsøke å hente mest mulig ut av sitt eget system, før de går til det private.
Foreningen mener helsevesenet på Kanariøyene aldri har nådd 100% benyttet kapasitet i det offentlige på grunn av personellunderskudd.
Foretrekker korttidspasienter
Foreningen påpeker også at det offentlige gjerne blir sittende igjen med langtidspasientene, og da spesielt innen psykiatrien. Dette er pasienter som det private helsevesenet ikke tar inn, og som forhindrer offentlige sykehus fra å drive effektivt fordi pasientene tar opp ressurser i lang tid.
– Hvis vi kunne henvist disse pasientene riktig kan sykehusene jobbe med maksimal ytelse, forklarer La Barreda fra Adspc til La Provincia.
I Spania betales sykehusene etter pakkeforløp, og ikke antall dager de er innlagt. Dermed ønsker de private sykehusene å behandle pasienter som blir raskt friske.
– De blir enige om et gjennomsnittelig antall dager før pasienten skal bli frisk, og hvis man på slutten av denne perioden må være lenger blir en fornyelse inngått på medisinsk grunnlag, som helseadministrasjonen fortsetter å betale for, forklarer La Barreda.
Tallene viser at systemet ikke fungerer etter hensikten, mener Adspc.
– Den kanariske befolkningen er den sykeste i hele Spania, hovedsaklig med sykdommer som kan forebygges og er forårsaket av den høye andelen fattige, forklarer La Barreda.