Flere skjelv ble registrert, og noen var kraftige nok til å merkes av befolkningen på La Gomera. Grafikk: IGN

Flere uvanlige jordskjelv i dag

– Vi ble overrasket, sier det nasjonale geografiske institutt.

Publisert Sist oppdatert

Det nasjonale geografiske instituttet (IGN) registrerte fra kl. 20.20 søndag til kl. 12.05 mandag hele 17 jordskjelv sørøst for La Gomera.

Det dreier seg om en såkalt jordskjelvsverm, som forekommer når en rekke uavhengige og små skjelv skjer i samme område.

Alle ble målt til mellom 1,4 og 2,8 på Richters skala, og to skjelv var sterke nok til å merkes av befolkningen, opplyser IGN.

– Overrasket

– Vi ble overrasket. Fra 2017 til i går har det vært 17 jordskjelv i dette området, sa direktøren for IGN på Kanariøyene, Itahiza Domínguez, som påpekte at det sporadisk har vært noen jordskjelv, men at dette er første mang man har sett en jordskjelvsverm på La Gomera.

Domínguez påpekte at øya bare har én seismisk målestasjon, som har vært i drift siden 2004, så kapasiteten til å identifisere plasseringen av jordskjelv er begrenset.

Åtte skjelv lokalisert

Kun åtte av de 17 jordskjelvene som ble registrert mellom søndag og mandag blitt lokalisert.

– Selv om jordskjelv i dette området ikke er vanlig, er det heller ikke uventet. Det er normalt at denne aktiviteten kan forekomme hvor som helst på Kanariøyene. Jordskorpen påvirkes av selve eksistensen av øyene og beveger seg ikke kontinuerlig. Det er små friksjoner, forklarer Domínguez om den mulige opprinnelsen til disse jordskjelvene.

Trolig tektoniske årsaker

Seismologen vet ikke med sikkerhet hva årsaken er, men trolig hadde skjelvene tektonisk opprinnelse – altså som følge av at jordskorpens plater flytter på seg.

– Basert på den historiske informasjonen vi har og med tanke på at La Gomera er en vulkansk inaktiv øy, tror vi det. Det har gått mer enn en million år uten vulkansk aktivitet på La Gomera, sier seismologen.

Innbyggerne merket rystelser

Det største jordskjelvet, som målte 2,8, skjedde sørøst for øya, foran Playa Santiago, klokken 02.58 på en dybde av 10 kilometer.

Det ble følt av befolkningen flere steder. Innbyggere i Hermigua, Agulo og Vallehermoso rapportere om rystelser, til tross for at alle stedene ligger langt fra episenteret for skjelvet.

Av de resterende lokaliserte jordskjelvene var det siste et jordskjelv med styrke 1,6, som ble registrert klokken 12.05 mandag på kysten, øst for San Sebastián de La Gomera, med en dybde på 5 kilometer.

Det andre av jordskjelvene som ble følt skjedde klokken 09.32 med styrke 2,5 i sjøen sørøst for øya, med en dybde på 8 kilometer og ble merket i Hermigua og Valle Gran Rey.

I tillegg ble det lokalisert tre jordskjelv med lav styrke i indre strøk av øya.

Kan komme flere skjelv

Direktøren for IGN på Kanariøyene utelukker ikke at flere jordskjelv kan forekomme, og understreker at det på La Gomera aldri har vært skadelige jordskjelv, som på El Hierro, Tenerife eller Fuerteventura.

– Vi vil være oppmerksomme, og åpenbart, hvis svermen fortsetter, vil vi vurdere å installere mer instrumentering, sier Domínguez, som understreker at målingene og lokaliseringen kan være feilaktig fordi IGN bare har én målestasjon på øya.

Powered by Labrador CMS