Spanias handels- og turistminister Reyes Maroto har ikke gitt opp håpet om å redde sommersesongen på Kanariøyene. Hun tror øygruppen vil tiltrekke seg 6,5 millioner turister denne sommeren.
I går la Maroto frem sin nye bærekraftsplan for Spania på Lanzarote.
Ifølge Maroto kan det komme mange turister til øygruppen i sommer og de første vintermånedene, og hun utelukker ikke like gode tall som i 2019, til tross for pandemien. Det året kom det 13 millioner utenlandske turister til Kanariøyene.
Maroto la frem regjeringens nye bærekraftsplan for turisme på Lanzarote i går. Foto: Gobierno de España.
Turistsektoren pessimistisk
Ministerens positive holdning står i kontrast til pessimismen i turistsektoren på øygruppen, som mener treg vaksinering kan føre til nok en tapt sommersesong.
Foreløpig er under 7% av målgruppen ferdigvaksinert på Kanariøyene, mens rundt 20% har fått minst en dose, viser tall fra Helsedepartementet på øygruppen.
Under presentasjonen av bærekraftsplanen sa Maroto at regjeringen skal investere 1,9 milliarder euro i løpet av de neste tre årene. Disse midlene skal gå til økt bærekraft, mangfold og modernisering av turistsektoren.
Store deler av midlene skal gå til Kanariøyene og Balearene – to av Spanias viktigste feriedestinasjoner.