Klokken 17:20 lokal tid har det blitt registrert flere kraftige eksplosjoner i vulkanen på La Palma, melder vulkanologi-instituttet Involcan på Twitter.
Utbruddet fra vulkanen startet på søndag ettermiddag, og vil kunne pågå i flere måneder, ifølge simuleringer fra instituttet.
De siste timene har utbruddet gått fra å være relativt ikke-eksplosivt til å sende ut flere kraftige eksplosjoner.
De siste dagene har intensiteten på utbruddet gått ned, ifølge det nasjonale geografiske instituttet, IGN.
Forskere fra Involcan rapporterte i går at gasskyen fra vulkanen har nådd 4,2 kilometers høyde.
Lavastrømmene har den siste tiden beveget seg saktere etterhvert som lavaen stivner. Den har ikke slutten å bevege seg mot kysten, men dette går nå i mye lavere tempo enn tidligere.
Mengden lava som kommer ut av vulkanen er fremdeles det samme og lavastrømmen ser ut til å være stabil inn til reservoaret på 26 million kubikkmeter, mener forskere.
VIDEO FRA UTBRUDDET: