
Mann omkom i drukningsulykke på Gran Canaria
På Tauro-stranda i Mogán kommune.
En mann omkom denne mandagen ved Tauro-stranda sør på Gran Canaria.
Mannen skal ha blitt tatt av de høye bølgene.
Tore Andreas Solheim ble vitne til hendelsen og forteller at gjenoppliving ble forsøkt av nødmannskaper på stedet. Også et ambulansehelikopter rykket ut til stranda.
– Det var en tragisk ulykke ved Tauro-stranda. Det burde ha vært badevakt og mer forståelse fra badevaktene for når de skal stenge stranda og heise rødt flagg. Det var en mann som ble tatt av en bølge. Det var seks-sju meter høye bølger mot stranda, men folk fortsatte å bade. De burde ha sperret av stranda og fått opp folk når dette skjedde, forteller Tore Andreas Solheim til Canariavisen.
Nødsentralen bekrefter hendelsen overfor Canariavisen. De fikk melding om hendelsen like før klokken 18 mandag ettermiddag.
Mannens nasjonalitet og alder er foreløpig ukjent.
Ignorerer badeforbud
Flere steder på Kanariøyene har det vært advarsel mot høye bølger og farlig sjøgang de siste dagene. Flere har trosset badeforbud på ulike strender de siste dagene.
– Til tross for farlige forhold på havet, sterke bølger og beskjeder fra badevaktene, har hensynsløse badegjester fortsatt å gå ut i vannet og ignorert fargen på flagget, skriver plattformen Kanariøyene, 1500 kilometer kyst, på X (tidligere Twitter).
Organisasjonen jobber for å forebygge ulykker i vannet på Kanariøyene.
På søndag kunne Canariavisen melde om flere hendelser etter at personer hadde ignorert badeforbudene rundt omkring på Kanariøyene.
Det er uklart hvilken flaggvarsling som var gjeldende ved Tauro-stranda når dødsulykken skjedde denne mandagen.
No audio/video configured in the player.
Error loading media
Risikerer livet i Arinaga
Share this video
00:00
Live
00:00 / 00:22
Copy video url
Play / Pause
Mute / Unmute
Report a problem
Language
Back
Default
English
Español
Українська
Русский
Share
Back
Mow Player