• Annonseweb
  • Canariavisen – Nyheter fra Gran Canaria og Kanariøyene
  • Det skjer på Gran Canaria – Arrangementer og aktiviteter
  • Lege på Gran Canaria, Tenerife og Lanzarote
  • Nødtelefoner på Kanariøyene
  • Norsk advokat på Gran Canaria
  • Om Canariavisen
  • Personvern
    • Cookies
    • Dine rettigheter
  • Tips Canariavisen
  • Transport – slik kommer du deg rundt på Gran Canaria
mandag, mai 16, 2022
  • Login
Canariavisen Logo
Tips oss
  • MENY

    NYHETER

    Siste nytt

    Gran Canaria

    Tenerife

    Lanzarote

    Fuerteventura

    Spania

    Coronaviruset

    NYTTIG

    Det skjer

    Legehjelp på Kanariøyene

    NIE og residencia

    Nødtelefoner

    Transport

    Fornye pass

    Advokat på Gran Canaria

    TIPS OSS

    Tips oss

    Sentralbord:
    +34 828 811 035

    CANARIAVISEN

    Om Canariavisen

    Annonsering

    Facebook Twitter Instagram Youtube
  • MENY

    NYHETER

    Siste nytt

    Gran Canaria

    Tenerife

    Lanzarote

    Fuerteventura

    Spania

    Coronaviruset

    NYTTIG

    Det skjer

    Legehjelp på Kanariøyene

    NIE og residencia

    Nødtelefoner

    Transport

    Fornye pass

    Advokat på Gran Canaria

    TIPS OSS

    Tips oss

    Sentralbord:
    +34 828 811 035

    CANARIAVISEN

    Om Canariavisen

    Annonsering

    Facebook Twitter Instagram Youtube
Canariavisen

McDonald’s: Smittet ansatt var på jobb

McDonald’s: Smittet ansatt var på jobb
Leo LundebyLeo Lunde
13:11 på tirsdag, 11.08.2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Annonse

McDonald’s bekrefter tilfellet, og sier de har innført tiltak.

En kilde som jobber ved Insular-sykehuset på Gran Canaria sier til Canariavisen at sykehusene nå øker sin beredskap ytterligere, og opplyser om at det nylig ble bekreftet smitte hos ansatte både på McDonalds i Los Alisios og telebutikken Orange på El Mirador-kjøpesenteret. Vedkommende ønsker ikke å stå frem med navn.

– Hos McDonald’s Spania er det vår prioritet å beskytte helsen og sikkerheten til våre ansatte og kunder. Av denne grunn har vi siden vi gjenåpnet våre restauranter, innført vår protokoll som forsterker alle tiltakene relatert til sikkerhet og hygiene, sier kilder i McDonald’s til avisen Canarias7, etter at saken ble kjent. 

Jobbet ikke når smittefaren var størst

McDonald’s understreker at de har vært i kontakt med helsetjenesten og lokale myndigheter etter at smittetilfellet ble kjent i deres restaurant, og at de har en koordinert innsats for å følge utviklingen. McDonald’s sier videre at den smittede ikke hadde vært på jobb på flere dager av andre grunner enn Covid-19, og at de første symptomene kom mens vedkommende ikke var på jobb, når risikoen for smitte er høyest.

Så langt mangler ytterligere bekreftelse på smittetilfellet hos en ansatt ved telebutikken Orange på El Mirador-senteret, og selskapet har ikke uttalt seg om situasjonen.

– En oppgang i saker

– Det er klart at det er en oppgang i saker på Kanariøyene, men disse er ikke av en eksplosiv natur slik som i andre regioner der det oppfattes at viruset sprer seg i fellesskapet. Her er det ikke tydelig at dette er tilfellet, forklarte lederen for epidemiologi-avdelingen i Generaldirektoratet for folkehelse på Kanariøyene, Amós García.

Annonse

Så langt i juli har 138 nye smittetilfeller blitt bekreftet.

– Veksten i antallet saker lar oss jobbe med en margin for kontroll, men situasjonen bekymrer oss. Hvis denne dynamikken fortsetter vil økningen fortsette. Hvor vil det gå? Jeg vet ikke, innrømmer han overfor avisen Canarias 7.

Øker bemanningen

Han bekrefter også at de er forberedt på å øke bemanningen for smittesporing.

Garcia påpeker at de fleste nye smittetilfeller blir bekreftet hos personer under 50 år, og at de unge pasientene oftere har milde eller ingen symptomer. Dette gjør at de lettere sprer viruset på fester og familiesammenkomster.

– Risikofølelsen er så lav at vi finner situasjoner slik som på Tenerife, der en campingtur ble arrangert for å smitte hverandre.

Smitteverntiltak

– Økningen i tilfeller betyr at vi senker terskelen for smitteverntiltak, som inkluderer bruk av maske, håndhygiene, sosial distansering og begrensninger på folkemengder og innendørsområder.

Han minner om at de som bryter reglene, og spesielt de som har testet positivt men ikke følger instruksjonene fra helsevesenet, kan risikere straff.

– Hvis de nekter å isolere seg blir generalsekretæren informert og saken går til politiet og retten. Det er noen, men ikke mange, forklarer Garcia.

47 nye tilfeller i går

Coronaviruset fortsetter å spre seg på Kanariøyene. I går ble 47 nye tilfeller bekreftet, og dermed er det 421 aktive smittetilfeller på øygruppen mandag kveld.

Så høyt har ikke tallet vært siden 22. mai.

Verst er det på Gran Canaria, som har mer enn halvparten av de aktive tilfellene. 231 personer er smittet for øyeblikket på nordmennenes favorittøy.

Også Tenerife øker, og har nå 143 tilfeller. Lanzarote har 33, Fuerteventura 5. La Palma, som har vært virusfri i 44 dager i strekk, har nå 8 aktive tilfeller. To av disse ble bekreftet i på mandag.

I går ble to personer innlagt på sykehus. Dermed er 25 personer nå innlagt med Covid-19 på øygruppen: 18 på Tenerife hvorav en er på intensivavdeling, og 7 på Gran Canaria.

  • Om Canariavisen
  • Tips oss
  • Personvern
  • Transport
  • Advokat
  • Nødtelefoner
  • Lege på Kanariøyene
  • Fornye pass
  • Norsk vaktmester på Gran Canaria
  • NIE og residencia
Sentralbord:
+34 828 81 10 35
+47 800 11 574

Ansvarlig redaktør: Leo Lunde
Utviklingsredaktør: Mikkal Andre Alfredsen

Post- og besøksadresse:
Calle Bravo Murillo 34
35003 Las Palmas de Gran Canaria
(Besøk kun etter avtale)

© 2021 Canariavisen - Alle rettigheter forbeholdt.
Kopiering uten tillatelse er ikke tillatt.
Canariavisen har ikke ansvar for innhold på eksterne lenker.
Canariavisen arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.

  • Nyheter
  • Nyttig
  • Gran Canaria
  • Tenerife
  • Lanzarote
  • Munnbind i Spania
  • Om Canariavisen
  • Tips oss
  • Annonsering

Ansvarlig redaktør: Leo Lunde
Utviklingsredaktør: Mikkal Andre Alfredsen

Post- og besøksadresse:
Calle Bravo Murillo 34
35003 Las Palmas de Gran Canaria
(Besøk kun etter avtale)

© 2021 Canariavisen - Alle rettigheter forbeholdt.
Kopiering uten tillatelse er ikke tillatt.
Canariavisen har ikke ansvar for innhold på eksterne lenker.
Canariavisen arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist