Advarer:

Boligprisene skal videre opp

Det er ikke bare sola som steker på Kanariøyene for tiden – også boligmarkedet er i full fyr.

ØKER: Boligprisene skal videre opp, tror ekspertene.
Publisert

Nye tall viser at prisene på bolig fortsetter å skyte i været. Spørsmålet mange eksperter nå stiller seg, er hvor lenge dette kan fortsette før det smeller. 

Ifølge tall fra boligportalen Idealista kostet én kvadratmeter bolig i gjennomsnitt 2 983 euro i april – en økning på hele 16,8 prosent sammenlignet med samme måned i fjor. Det er ny rekord. 

I Santa Cruz de Tenerife er snittprisen oppe i 3 173 euro per kvadratmeter, mens Las Palmas følger tett etter med 2 718 euro.

Boligportalen Fotocasa melder samtidig at prisene på brukte boliger steg med 4,8 prosent i første kvartal alene, og hele 11,9 prosent på årsbasis. 

Trenden er klar: Det blir stadig dyrere å kjøpe bolig på Kanariøyene.

Turister og utlendinger presser prisene opp

Mye av årsaken ligger i etterspørselen fra turister og utenlandske investorer.

Ifølge sentralbanken i Spania er så mye som halvparten av alle boliger i turistområder som Kanariøyene enten ferieboliger eller eid av ikke-fastboende.

Det betyr færre boliger tilgjengelig for lokalbefolkningen – og høyere priser.

I tillegg har den voldsomme veksten i ferieboliger gjort det mer lønnsomt å leie ut til turister via plattformer som Airbnb, enn å leie ut til fastboende. 

Resultatet er enda færre boliger for de som faktisk bor og jobber på Kanariøyene. 

Stadig vanskeligere

Samtidig har byggingen av sosialboliger stupt. På 80-tallet ble det bygget over 2 000 slike boliger i året. I 2023 ble kun 69 sosialboliger ferdigstilt. 

Samtidig står over 27 000 personer i kø for å få tildelt en sosialbolig. 

Det har gjort det svært vanskelig for mange familier å finne et sted å bo til en overkommelig pris. 

Bruker mye av inntekten på bolig

Presset på boligmarkedet fører til at folk må bruke stadig mer av inntekten sin på å betale ned boliglån.

En fersk rapport fra det spanske eiendomsregisteret viser at kanariere i snitt bruker 36,5 prosent av lønna på bolig. 

Økonomer anbefaler at dette tallet ikke bør overstige 30 prosent. 

Bare Madrid og Balearene ligger høyere.

Flere tyr derfor til mindre leiligheter. I årets første tre måneder var over én av fire solgte boliger på under 60 kvadratmeter. 

Dette gjør Kanariøyene til regionen med størst andel småkjøp i landet.

Prisene skal videre opp

Og det blir ikke billigere med det første. 

Ifølge analyser fra banken Singular Bank kan prisene øke ytterligere 9 prosent fram mot 2026. 

Årsaken er enkel: Etterspørselen er høy, kredittbetingelsene er gunstige – og det bygges fortsatt for lite.

Vurderer tiltak

Flere tiltak er oppe til diskusjon på ulike politiske nivåer. På Kanariøyene er det blant annet snakk om å begrense kjøp av bolig for ikke-fastboende, enten gjennom kvoter eller økte avgifter, men dette vanskeliggjøres av EU-regler som gir innbyggerne rett til fri ferdsel og bosettelse i unionen. 

Samtidig ønsker kanariske myndigheter å stramme inn ferieboligmarkedet kraftig. Et nytt lovforslag er på trappene for å regulere bransjen og få ned antallet ferieboliger, etter en kraftig vekst de siste årene. 

Det planlegges også flere nye boliger, inkludert sosialboliger. Prosjekter er på gang både i Las Palmas og sør på øya, der boligpresset er størst. 

Lav tilbud, høy etterspørsel

Per mai 2025 finnes det anslagsvis 20 000–30 000 boliger til salgs på Kanariøyene. 

Det er langt færre enn tidligere år, og skyldes blant annet en nedgang i tilbudet på 20 prosent i Las Palmas og Santa Cruz. 

Samtidig står rundt 200 000 boliger tomme på øyene. Mange av dem er ikke tilgjengelige for salg – enten fordi de er ubrukelige, ulovlige eller brukes som ferieboliger.

Tips oss

Har du tips til denne eller andre saker?

Send oss tips
Powered by Labrador CMS