![EKSPLODERTE: Flere biler tok fyr og eksploderte i Los Christianos natt til tirsdag.](https://image.canariavisen.no/184250.webp?imageId=184250&width=960&height=548&format=jpg)
SE VIDEO:
Brannstifter herjer: – Stod i full fyr
På Tenerife.
En brannstifter som har skapt frykt i Los Cristianos det siste året, har slått til igjen.
Se video av brannene lenger ned i saken.
Natt til mandag ble minst 20 biler og flere el-sparkesykler satt i brann i ulike deler av byen.
Ifølge avisen Sol del Sur skjedde brannene i flere gater, blant annet Calle Pedro Bethencourt, Calle Rodeo, Calle La Marea og hovedveien Avenida Juan Carlos I.
Øyenvitner forteller at en person, kledd i svart og med en bensinkanne i hånda, tente på kjøretøyene før han forsvant på motorsykkel.
Politiet mistenker at det er den samme personen som har stått bak en rekke ildspåsettelser i området det siste året.
Gjerningspersonen har utviklet en metode der han raskt setter fyr på biler og stikker av før politiet rekker å reagere.
Folk er redde
Flere innbyggere i Los Cristianos forteller at de er bekymret for sikkerheten i området.
Mange frykter at brannstifteren kan begynne å angripe boliger eller andre bygg, ifølge El Día.
Til Canariavisen forteller norske Brit Wang, som bor i Los Christianos, om den skremmende hendelsen:
– Det har vært stor ståhei i hele Los Cristianos i natt. I fjor var det flere biler ved Granada Park som brant. Nå er vi parkert oppe ved Guazafjellet. Jeg våknet i natt ti på fem av at brannalarmen gikk og da eksploderte det, og fire biler stod i full fyr rett utenfor her. På den andre siden var det også to biler som brant, sier Wang.
Wang tok opp kameraet da de innså hva som foregikk:
Hun forteller videre:
– Det viste seg at det var over 20 biler som har brent i byen, blant annet foran et fint hotell som heter Arona Gran. Så var det ved bussholdeplassen i Los Cristianos. Det var ganske heftig, og vi måtte vente lenge på brannvesenet fordi vi ligger sist i rekka.
Kunne ha spredt seg
Brannene var rett ved fjellet, og hadde det vært vind kunne hele skråningen ha tatt fyr.
– Vi hørte fra andre at det brenner overalt, så brannvesenet fikk jo ikke kommet fordi det var så mye å gjøre, forteller Wang.
![UTBRENT: En av bilene som ble brent i Los Christianos tidlig tirsdag morgen.](https://image.canariavisen.no/184254.webp?imageId=184254&width=960&height=548&format=jpg)
Til tross for gjentatte branner og en stor politiinnsats, har brannstifteren fortsatt ikke blitt tatt.
Politiet, brannvesenet og sivilforsvaret jobber nå for å styrke sikkerheten og forhindre flere ildspåsettelser.