Anfi-stranda sørvest på Gran Canaria. Foto: Shutterstock

Chartersetene rives bort – nesten fullt i vinterferien

Hvis du drømmer om sol og varme i vinterferien, begynner det å haste.

Publisert

9 av 10 charterseter er allerede utsolgt, og de siste plassene går raskt unna, melder turoperatøren TUI i en pressemelding. 

– Det er fortsatt noen få plasser tilgjengelig, hvis du vil bytte ut tåke og kulde med sol og varme i siste liten, men da må du være rask på labben, sier kommunikasjonssjef i TUI Norge, Anne Mørk-Løwengreen.

Gran Canaria topper listen

Som vanlig er det Kanariøyene som frister flest nordmenn i vinterferien. 

Gran Canaria, Tenerife og Lanzarote topper reiselistene, sammen med Kapp Verde.

– Vinteren er veldig lang og mørk i Norge. Da er det deilig å rømme en uke til sola, når man har mulighet, sier Mørk-Løwengreen.

For de som er villige til å fly litt lenger, er Thailand og Dubai ekstra populære i år.

Bestillingene til Thailand har økt med 60 prosent, mens Dubai har doblet seg sammenlignet med i fjor. 

Mexico, Mauritius og Maldivene er også blant de mer eksotiske destinasjonene som tiltrekker seg flere nordmenn.

Reisekupp? Vent til mars!

Anne Mørk-Løwengreen er kommunikasjonssjef i Norge. Foto: TUI

Om du er på jakt etter en billig sydentur, er ikke vinterferien det beste tidspunktet.

Prisene er på sitt høyeste når etterspørselen er stor.

– Dersom du tåler et hotell med enkel standard, kan du fortsatt skaffe deg en reise til fra 10.000 kroner per person til favoritten Gran Canaria i vinterferien. Er du fleksibel, ville jeg heller valgt å reise i mars. Da kan du reise til et hotell med høy standard for rundt 8000 kroner per person. Nordmenn er glad i å kose seg litt ekstra på ferie, og vil helst ha høyest mulig standard for lavest mulig pris, sier Mørk-Løwengreen.

Grunnen til at mars er bedre for reisekupp, er at vinterferien er over, og påsken kommer sent i april. 

Dermed blir mars en periode med lavere etterspørsel, og prisene faller.

– Oppskriften for reisekupp er å reise på ferie når ikke alle andre vil eller kan reise, sier hun.

Her reiser vi fra – og til

Fra de største byene er det tydelig hvilke destinasjoner som er mest populære i vinterferien:

Oslo:

  1. Gran Canaria
  2. Tenerife
  3. Lanzarote 
  4. Kapp Verde

Stavanger:

  1. Gran Canaria
  2. Tenerife
  3. Thailand

Bergen:

  1. Gran Canaria
  2. Tenerife
  3. Lanzarote

Trondheim:

  1. Trondheim:
  2. Gran Canaria
  3. Spania (fastlandet)
  4. Zanzibar

Vinterferien varierer etter hvor i landet du bor, men faller i uke 8, 9 eller 10 i 2025.

Powered by Labrador CMS