GC-1 lammet:
Fullstendig trafikkkaos på Gran Canaria
Bilbrann, fotballkamp og konsert førte til den perfekte storm.

Fredag ettermiddag ble hovedfartsåren GC-1 totalt lammet etter at en minibuss tok fyr ved innkjøringen til Las Palmas.
Samtidig ble trafikken ytterligere forverret av veisperringer i forkant av Maluma-konserten og en viktig fotballkamp i Siete Palmas.
Johannes satt fast i 1 time og 45 minutter

Johannes Havig-Gjelseth, journalist i Canariavisen, var en av mange som ble sittende fast i trafikken. Han skulle på fotballkamp og kjørte fra Playa del Inglés, men endte opp med å snu:
– Jeg satt i kø i 1 time og 45 minutter og kom meg ikke til flyplassen engang, forteller han.
Ifølge Havig-Gjelseth strakk køene seg i flere kilometer, og mange reisende mistet både fly, fotballkamp og Maluma-konserten.
– Det sto bom fast, og da jeg snudde, så jeg at køen fortsatte i flere kilometer. Det var mange som mistet både kamp og konsert, og det var lett å se frustrasjonen i bilene rundt meg, sier han.
I skrivende stund viser Google Maps at køen strekker seg fra Arinaga og nordover inn til byen.
Bilbrann startet kaoset
Brannen oppsto på en minibuss fra selskapet Amanda Bus i retning Las Palmas, like ved kjøpesenteret El Mirador.

Brannvesenet ble raskt sendt til stedet for å slukke flammene, men den tette røyken var synlig fra langt hold og bidro til å forverre køsituasjonen.
Som en følge av hendelsen ble tunnelene Piedra Santa og Adolfo Cañas midlertidig stengt, noe som gjorde trafikkbildet enda verre.
Maluma-konsert og fotballkamp la ekstra press på veiene
I tillegg til bussbrannen var det allerede forventet store trafikkproblemer i Las Palmas denne fredagen.
Den colombianske superstjernen Maluma holer konsert i Santa Catalina-parken som en del av karnevalet, og det var ventet mellom 30 000 og 100 000 mennesker i byen i forbindelse med konserten.
Kommunen hadde derfor stengt ti sentrale gater i byen, noe som begrenset tilgangen til sentrum betraktelig.
Samtidig spilte UD Las Palmas hjemmekamp i Siete Palmas, noe som førte til ytterligere trafikkpress.
Kø fra flyplassen til hovedstaden
Flere vitner meldte om kaos på motorveien. Ifølge navigasjonssystemer var ventetiden for å komme seg fra Arinaga til Guanarteme på nesten to timer.
En av de som satt fast var Hilde Agnetha Feuerherrn, som fortalte at bussen hennes brukte nesten en time fra flyplassen til Mirador.
- Bussen har brukt nesten en time fra flyplassen til Mirador, fortalte Hilde Agnetha Feuerherrn til Canariavisen ved 16-tiden.
Ved 18.30-tiden meldte veimyndighetene at situasjonen gradvis bedret seg, og at tunnelene var gjenåpnet. Likevel tok det flere timer før trafikken var tilbake til normal flyt.