Myndighetene griper inn i påskestreiken
Pålegger hotellene minimumsbemanning.

Turistmyndighetene på Kanariøyene har bestemt at hotellene i provinsen Santa Cruz de Tenerife må holde åpent med et minimum av bemanning i påsken, til tross for streiken som er varslet i hotell- og restaurantbransjen.
Streiken gjelder skjærtorsdag og langfredag, og kommer som et resultat av fastlåste forhandlinger mellom fagforeningene og arbeidsgiverorganisasjonene Ashotel og AERO.
Fagforeningene krever en lønnsøkning på minst 6,25 prosent – et krav arbeidsgiverne så langt har sagt nei til.
Tidligere var det også varslet storstreik i Las Palmas-provinsen, som inkluderer Gran Canaria, Lanzarote og Fuerteventura.
Denne streiken ble avverget under forhandlingene.
Minimumsbemanning pålagt
For å unngå kaos i en av årets travleste turistuker, har regionens turistråd, ledet av Jessica de León, pålagt minimumsbemanning på:
-
Resepsjon, vakt og vedlikehold: 25 prosent av de ansatte per skift og dag.
-
Renhold og restaurant/kjøkken: 15 prosent av bemanningen må være på jobb.
-
Buffet: Det skal tilbys frokost, lunsj og middag for gjestene som allerede er innlosjert.
Streiken opprettholdes
Fagforeningene har ikke latt seg imponere av tilbudet fra arbeidsgiverne.
Ashotel kom tirsdag ettermiddag med et siste forslag om 5 prosent lønnsøkning – men forslaget ble kontant avvist.
Kontrast til Las Palmas
Samtidig har man i Las Palmas-provinsen unngått konflikt.
Der ble partene enige om en løsning forrige lørdag, og streiken ble avblåst.
På Tenerife står det altså fortsatt steilt.