Nå kan du gå tur med kennel-hundene i Puerto Rico igjen
Etter flere år med strenge restriksjoner har kennelen i Puerto Rico endelig åpnet opp igjen for turer med hundene.
Kennelen ivaretar hunder som av ulike årsaker er fratatt sin eier.
Hver onsdag fra kl. 10:30 til 12:30 kan du ta med deg en firbent venn ut på tur i fjellene.
Før pandemien var kennelen åpen hver dag for publikum, og en fast gjeng tok turen daglig for å gi hundene frisk luft og omsorg.
Men så kom nedstengningen, og selv om hundene fortsatt var der, fikk ingen lov til å ta dem med ut.
Slik har det vært de siste tre årene.
Det var lokale ildsjeler og kanariske krefter som presset kommunen, dyrepolitiet SEPRONA og veterinærer på kennelen for å få den åpnet igjen.
Forrige onsdag skjedde det endelig.
Tre år bak gitter
Mange av hundene har sittet innesperret i tre år, og situasjonen har vært alt annet enn god.
Burene de bor i er små, og de har vært innestengt i 23,5 timer i døgnet.
Når de endelig fikk komme ut igjen forrige onsdag, var det en blanding av nervøsitet og glede.
– Det var tydelig at hundene ikke var vant med å gå tur eller være i bånd. Noen var underdanige og la seg ned, men alle logret og var glade når de fikk komme seg ut, forteller en av de norske frivillige til Canariavisen.
Hun ønsker ikke å "stikke hodet frem" for mye, og vil derfor ikke stå frem med navn og bilde i avisen.
Strenge regler – men ikke så strenge likevel
Flere av hundene på kennelen er klassifisert som såkalte "farlige raser", som pitbull og amstaff-blandinger.
Egentlig kreves det en lisens fra kommunen for å gå tur med dem, noe som kan være vanskelig for nordmenn som bare er på øya i en kort periode.
– Mange av oss hadde lisens forrige onsdag, og flere hunder kom seg ut på tur både en og to ganger, forteller hun, og legger til:
– En av de spanske jentene som er primus motor der oppe, har sagt det er enkelt å skaffe seg lisens. Det koster veldig lite, og det er egentlig bare et papir som skal stemples.
Men utover dagen virket ikke lisensen like viktig lenger, forteller hun.
– Folk uten lisens gikk også tur med pitbuller. Vi holder oss i området rundt kennelen og går ikke ned til Puerto Rico, så vi er ikke blant folk.
Kan bli flere dager
Gleden over å kunne gå tur med hundene igjen er stor, men mange håper på enda mer.
– Det er helt genialt, og jeg tror at hvis vi fortsetter å dra opp dit på onsdager, så ser de at folk vil gå tur. Da må de nesten åpne opp for flere dager – kanskje til og med hver dag. Nordmenn elsker å gå tur i fjellene, og mange er glade i hunder. Da kan de legge turen opp dit og ta med seg en hund, sier hun.
Ut på tur etter tre år i bur
En av hundene som fikk seg en velfortjent tur forrige onsdag, var Ricon. Han ble satt bak lås og slå for tre år siden.
– Han nøt friheten, gledet seg og var den beste turkameraten man kunne ønske seg. Han klaget aldri over potene sine, selv om de naturligvis var helt ødelagte etter å ha tråkket rundt i buret så lenge. Men han, ekte og unik som han er, kjente bare vinden i ansiktet, solen som brant, men også varmet godt, og han dro tilbake med håpet om at denne dagen kan gjenta seg igjen, sier en av de spanske frivillige.