
Raser mot forsøpling etter migrantankomster i Arguineguín
Havbunnen er dekket av sunkne båter og søppel, like ved populær badestrand.
En økende strøm av migranter som ankommer Kanariøyene i småbåter har skapt et miljøproblem i Arguineguín, advarer den lokale fiskeriforeningen i Mogán.
Mange av disse fartøyene blir forlatt ved brygga ved ankomst, der de utgjør en fare for både naturen og fiskerne, hevder de.
Søppelet som samler seg i båtene under den lange reisen fra Afrika havner på stranden, i havet eller på havbunnen, og forurenser området.
Samtidig synker flere av båtene og havner på havbunnen, fordi de er i elendig forfatning når de ankommer – som regel i følge med redningstjenesten.
– Farlig
Den lokale fiskeriforeningen krever nå at noe blir gjort med forsøplingen.
– Vi kan ikke fortsette slik. Det er minst tolv båter som flyter rundt ved kaien, og nesten like mange som har sunket, sier foreningsleder Richard Ortega.
– Dette begynner å bli en helsefare og et økologisk problem fordi all søppla havner på Las Marañuelas-stranda, på havbunnen eller flytende rundt i havna. Det er farlig.
Han legger til at ingen fiskere tør å rense fisken sin inne ved havna, på grunn av forurensningen.
– Vannet er garantert forurenset, sier Ortega.
Like ved stranda
Bare noen meter fra havna der migrantbåtene og redningsskøytene kommer inn, ligger også den populære bystranda, der familier bader.
– Vi vil bare ha en ren og trygg havn for oss og våre familier, understreker Ortega.
Han peker også på at en båt som ble brukt til å smugle 6000 kilo hasj fremdeles ligger ved havna. Der har den vært siden juli.
– Vi har varslet om dette problemet hvert år, men ingen gjør noe. Lokale myndigheter vet hva som foregår, men de griper ikke inn, tordner han.
I tillegg til å skade naturen, utgjør de forlatte båtene en risiko for fiskernes egne båter, spesielt når været er dårlig.
– Ikke nok
Etter de mange ankomstene og migrantkrisen i 2020, fjernet regjeringen 25 båter fra havna etter press fra kommunen. Ytterligere 23 båter ble destruert i januar. Men det er langt fra nok, mener Ortega.
– Dette er ikke nok. Vi trenger handling nå, avslutter Ortega.