
Retten løslater de fire ungdommene som ble siktet for seksuelle overgrep
Fire av de fem som er sikted i saken er løslatt - 15-åringen ivaretas av myndighetene
Les også:Massive demonstrasjoner mot seksuell vold etter voldtektsak Dommeren har besluttet å løslate fire av de fem unge mennene som er siktet for voldtekt mot et barn under 16 år i Playa del Ingles på Sankt Hans-aften. Påtalemyndighetene er sterkt uenige i beslutningen.
Gjengen som kaller seg «
den nye flokken« består av fire unge menn og en mindreårig gutt.
Selv om de fire nå er løslatt må de møte opp hver 14. dag i retten, og har forbud mot å forlate øya. De har også fått beslaglagt pass, og har forbud mot å kommunisere med eller nærme seg den fornærmede jenta.
De fire mennene ble holdt i varetekt i tre dager på politistasjonen i Maspalomas før de ble løslatt av dommeren.
15 år gammel
Etterforskningen pågår fremdeles, også mot den 15 år gamle gutten som er siktet i saken. Han har innrømmet samleie med den unge jenta, men hevder det var med samtykke.
Den unge gutten er til behandling for rusavhengighet. Han har tidligere vært siktet i lignende saker etter at han forgrep seg på en annen mindreårig jente. Gutten skal være offer for seksuelt misbruk utført av familiemedlemmer.
Vekket harme i befolkningen
Saken har vekket harme i befolkningen på sosiale medier. Gjengen som kaller seg «
den nye flokken« benytter samme fremgangsmetode som en tidligere voldtektsbande. Også disse ble løslatt, og det er de mange likhetene i saken som har ført til et opprør på sosiale medier.
Bekjente av ungdommene har delt bilder og deres identitet på nettet, og utpekt de offentlig som gjerningsmenn.
Dette er saken
- 28 juni. meldte flere medier om at en antatt voldtektsbande bestående av 4 unge menn og en 15 år gammel gutt var pågrepet og siktet for gjengvoldtekt av en 16 år gammel jente i Playa del Inglés på Sankt Hans-aften.
- Gruppens fremgangsmåte ligner på den en tidligere voldtektsbande brukte.
- Overgrepet ble filmet av gjerningsmennene med mobiltelefon.
- Gjengen kaller seg «Den nye flokken,» og modus operandi er tilnærmet lik den såkalte «flokksaken» som rystet Kanariøyene i 2016.
- De fire unge mennene ble løslatt 29. juni av en dommer, men ble fratatt pass og fikk forbud mot å forlate øya.
- Den yngste overgriperen er kun 15 år.