Setter livet på spill

Utøverne av denne ekstremsporten risikerer livet for å komme seg fra A til B.

Publisert Sist oppdatert

En video av en ung mann som hopper fra bygning til bygning i Santa Cruz de Tenerife gikk nylig viralt på sosiale medier.

Videoen viser hvordan mannen hopper fra et bygg nær El Meridiano Shopping Center og lander på bakken uten problemer.

Parkour er imidlertid ikke ufarlig. Ekstremsporten som går ut på å bevege seg fra ett sted til et annet på den mest effektive måten mulig ved bruk av egen kropp og byens arkitektur, har tatt flere liv.

Parkourutøvere klatrer og hopper ofte over hindringer i urbane områder, uten å bruke noe sikkerhetsutstyr.

I 2022 gikk den kanariske parkourutøveren Miguel Planas viralt, men det var ikke med et imponerende stunt.

Da han fortalte historien sin var det fra rullestolen han nå må bruke resten av livet, etter en parkourulykke på Kanariøyene.

Han ba den gangen om økonomisk støtte, fordi det var umulig for han å finne en rullestoltilpasset bolig.

I den nye videoen fra Tenerife kan man se hvordan mannen hopper fra et bygg til et annet, uten noe sikkerhetsutstyr.

I sosiale medier er folk uenige: er dette sport, eller galskap?

Én ting er sikkert: det er en farlig sport. Men det er også en sport som krever enorm styrke, smidighet og koordinasjon.

Powered by Labrador CMS