• Annonseweb
  • Canariavisen – Nyheter fra Gran Canaria og Kanariøyene
  • Det skjer på Gran Canaria – Arrangementer og aktiviteter
  • Lege på Gran Canaria, Tenerife og Lanzarote
  • Nødtelefoner på Kanariøyene
  • Norsk advokat på Gran Canaria
  • Om Canariavisen
  • Personvern
    • Cookies
    • Dine rettigheter
  • Tips Canariavisen
  • Transport – slik kommer du deg rundt på Gran Canaria
mandag, juli 4, 2022
  • Login
Canariavisen Logo
Tips oss
  • MENY

    NYHETER

    Siste nytt

    Gran Canaria

    Tenerife

    Lanzarote

    Fuerteventura

    Spania

    Coronaviruset

    NYTTIG

    Det skjer

    Legehjelp på Kanariøyene

    NIE og residencia

    Nødtelefoner

    Transport

    Fornye pass

    Advokat på Gran Canaria

    TIPS OSS

    Tips oss

    Sentralbord:
    +34 828 811 035

    CANARIAVISEN

    Om Canariavisen

    Annonsering

    Facebook Twitter Instagram Youtube
  • MENY

    NYHETER

    Siste nytt

    Gran Canaria

    Tenerife

    Lanzarote

    Fuerteventura

    Spania

    Coronaviruset

    NYTTIG

    Det skjer

    Legehjelp på Kanariøyene

    NIE og residencia

    Nødtelefoner

    Transport

    Fornye pass

    Advokat på Gran Canaria

    TIPS OSS

    Tips oss

    Sentralbord:
    +34 828 811 035

    CANARIAVISEN

    Om Canariavisen

    Annonsering

    Facebook Twitter Instagram Youtube
Canariavisen

Skaper reisefrykt: Nå risikerer også fullvaksinerte omikron-karantene i Spania

Skaper reisefrykt: Nå risikerer også fullvaksinerte  omikron-karantene i Spania

Arkivfoto av Madrid Barajas-flyplassen. Foto: Twenty20

Leo LundebyLeo Lunde
17:07 på tirsdag, 07.12.2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Annonse

Som følge av økt smitte og den trolig mer smittsomme omikron-varianten av coronaviruset, strammer nå Spania grepet om smittevernstiltakene.

Spanske helsemyndigheter har blant annet innført obligatorisk karantene for alle nærkontakter av omikron-smittede, også om du er fullvaksinert.

Det betyr at turister risikerer myndighetspålagt karantene i ti dager, hvis de skulle havne i en slik situasjon.

– Mange er redde

Også Norge har strammet inn innreiseregimet i det siste og mange frykter nå for ferien sin.

Kommunikasjonsdirektør Bjarna Aani Rysstad i Gjensidige, forteller at mange tar kontakt nå.

Annonse

– Det ringer mye. Mange er redde for å reise og lurer på hva forsikringen dekker. Det er mange nye regler å forholde seg til og mye som skremmer folk fra å dra.

– Mye å ta stilling til

Kommersiell direktør i Finn Reise, Terje Berge, bekrefter at omikron og restriksjoner har skremt opp en del reisende.

– Det som skremmer er kombinasjonen av omikron, restriksjoner, karantene, nasjonale tiltak som kan komme og generelt at det er så mye å ta stilling til og huske på, forteller han til Canariavisen.

Terje Berge i Finn Reise. Foto: Finn Reise

Men til tross for en del frykt blant turister er etterspørselen fortsatt tilstede for reiser til Kanariøyene, forklarer han.

 – Spania har vært godt solgt for vinteren i lang tid. Spesielt Kanariøyene har vært godt solgt. Det er et fåtall som har avbestilt så langt.

– Lavere tempo

Hos Ving er det også mange som tar kontakt nå, forteller Country Manger i Ving Norge, Marie-Anne Zachrisson, til Canariavisen.

– Jeg skulle så gjerne sagt at alt går som normalt, men vi har mange kunder med avreise til Kanariøyene i desember og januar som kontakter oss. Noen vil bare vite mer om hvordan det er der akkurat nå, andre har bestemt seg for å utsette sin ferie eller avbestille og vurdere andre alternativer.

Selv om bestillingene fortsatt kommer inn, er det i et lavere tempo enn tidligere.

– Det er også nye bestillinger som tikker inn, men i langt lavere tempo enn det vi skulle ønsket oss, forteller hun.

Strammer inn tiltakene

De siste dagene har Spania strammet grepet om smittevernstiltakene.

Flere regioner har eller er på vei til å innføre krav om coronapass på offentlige steder, inkludert Kanariøyene.

Risikerer omikron-karantene

Helsedepartementet i Spania har oppdatert sine retningslinjer for smittekarantene.

Nå må alle som har vært i nærkontakt med omikron-smittede gå i karantene, uavhengig av om de er vaksinert eller ikke.

Det samme gjelder beta- og gamma-variantene av coronaviruset, skriver El País.

Karentenen varer i ti dager, uten unntak, ifølge smittevernsstrategien til spanske helsemyndigheter.

Tidligere har fullvaksinerte sluppet unna karantene etter nærkontakt med smittede.

– Bekreftelse av denne typen variant er vanligvis ikke tilgjengelig når diagnosen fastsettes. Derfor må dette tiltaket også gjelde mistenkte tilfeller, enten på grunn av foreløpig informasjon fra en spesifik PCR-test, eller fordi tilfellet er en del av et utbrudd som inkluderer tilfeller med nevnte varianter, står det å lese i den oppdaterte instruksen.

Norge strammet inn

2. desember varslet også norske myndigheter innstramminger på grunn av økt smitte og den nye varianten.

Siden natt til fredag har alle reisende til Norge vært underlagt et strengt testregime.

Ifølge Flysmart24 har det ikke ført til større problemer, men man bør påberegne en ventetid på opptil én time i testkøene.

Folk på flyplassen som Flysmart24 snakket med, opplyser om at det tok rundt 20 minutter fra de tok testen, til de fikk resultatet på tekstmelding.

Synes rutinene var slappe

Passasjerer som Canariavisen har snakket med forteller om slappere rutiner på kvelds- og nattestid.

– Det var ingen kontroll av innreiseskjema, pass eller coronasertifikat pă Gardemoen i kveld. Vi fikk bare en test i hănda fra sivilforsvaret, forteller norske Ann Cathrin El Allaoui.

Hun er til vanlig fastboende på Gran Canaria og var overrasket over det hun mener var slappe rutiner.

– Det var ingen kontroll på avstand eller masker. Ingen holdt avstand. Vi må ta denne hjemmetesten innen 24 timer, forteller hun.

Da norske Ann Cathrin El Allaoui ankom Gardermoen søndag kveld, fikk hun bare beskjed om å ta en hjemmetest. Foto: Ann Cathrin El Allaoui

Reiseforsikringen gjelder

I en pressemelding skriver Gjensidige at de utelukkende forholder seg til UDs reiseråd. I skrivende stund fraråder ikke UD nordmenn reiser til noen land, med unntak av 8 land i Afrika.

Dermed gjelder reiseforsikringen hvis du skal til Spania.

Også If/Europeiske dekker deg som vanlig når du reiser til land uten reiseråd.

Det er likevel en del begrensninger i hva reiseforsikringene dekker. Blant annet får du ikke dekket utgifter eller avbestilling i forbindelse med innreisenekt eller innreise i utlandet.

Forsikringen dekker heller ikke innreisekarantene når du ankommer Norge, men både Europeiske og Gjensidige dekker deg, om du havner i myndighetspålagt smittekarantene på reisemålet.

  • Om Canariavisen
  • Tips oss
  • Personvern
  • Transport
  • Advokat
  • Nødtelefoner
  • Lege på Kanariøyene
  • Fornye pass
  • Norsk vaktmester på Gran Canaria
  • NIE og residencia
Sentralbord:
+34 828 81 10 35
+47 800 11 574

Ansvarlig redaktør: Leo Lunde
Utviklingsredaktør: Mikkal Andre Alfredsen

Post- og besøksadresse:
Calle Bravo Murillo 34
35003 Las Palmas de Gran Canaria
(Besøk kun etter avtale)

© 2021 Canariavisen - Alle rettigheter forbeholdt.
Kopiering uten tillatelse er ikke tillatt.
Canariavisen har ikke ansvar for innhold på eksterne lenker.
Canariavisen arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.

  • Nyheter
  • Nyttig
  • Gran Canaria
  • Tenerife
  • Lanzarote
  • Munnbind i Spania
  • Om Canariavisen
  • Tips oss
  • Annonsering

Ansvarlig redaktør: Leo Lunde
Utviklingsredaktør: Mikkal Andre Alfredsen

Post- og besøksadresse:
Calle Bravo Murillo 34
35003 Las Palmas de Gran Canaria
(Besøk kun etter avtale)

© 2021 Canariavisen - Alle rettigheter forbeholdt.
Kopiering uten tillatelse er ikke tillatt.
Canariavisen har ikke ansvar for innhold på eksterne lenker.
Canariavisen arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist