Bilde av et større beslag gjort av Guardia Civil på Ibiza. Foto: Guardia Civil

Slår alarm om nytt partydop

– Vi har sett en økning.

Publisert Sist oppdatert

Rosa kokain, eller «tusi», som det også kalles, sprer seg i ungdomsmiljøer og på kanariske og spanske utesteder.

Stoffet kan være spesielt farlig, fordi det er laget av en cocktail av ulike narkotiske stoffer, og fordi man ikke vet hva det inneholder.

– Vi har sett en økning i bruken av rusmidler knyttet til utelivet, som rosa kokain, ketamin eller MDMA, sier leder i Yrichen-stiftelsen,Juan José Pérez, til avisa Canarias 7.

Ifølge Pérez ligger er den største bekymringen at «tusi» blir en inngangsport til andre stoffer, og den høye risikoen for overdose.

–En stor del av problemet med rosa kokain er at vi ikke vet hva det inneholder, det har ikke en bestemt sammensetning. Det lages av rester av piller, kokain, hva som helst, og resultatet blir som det blir, sier Perez.

16. februar døde en 14 år gammel gutt etter at han tok to gram av stoffet blandet med en energidrikke, i Getafe, ifølge avisa El Mundo.

At man ikke kjenner sammensetningen gjør det også utfordrende å behandle overdoser på sykehus.

  Dette er «rosa kokain»

  • «Tusi», også kjent som «rosa kokain» er et kombinasjonsstoff. Ofte inneholder det både stimulerende, bedøvende og psykedeliske stoffer, slik som ketamin, MDMA; koffein, kjemisk fremstilte psykoaktive stoffer som 2C-B (4-brom-2,5-dimetoksyfenetylamin), et stoff i fenetylaminfamilien. 
  • Cocktailen av ulike stoffer varierer, og i analyser har man funnet alt fra reseptfrie smertestillende, til ulike lovlige stoffer som koffein. 
  • Selv om stoffet har fått kallenavnet «rosa kokain», inneholder det som regel ikke kokain. 
Kilder: Wikipedia, El País. 
Powered by Labrador CMS