Tirsdag ettermiddag kom det meldinger om at 225 migranter har sluppet ut av teltleiren i Arguineguín, og nå får gå fri. Dette skal ha skjedd etter at mange ankomster de siste timene førte til en kollaps i den overfylte leiren.
Tiltaket har sjokkert innbyggere og lokale myndigheter, ettersom det betyr at 225 migranter nå får bevege seg fritt i gatene uten noen form for kontroll rundt hvor de skal bo, skriver Canarias7.
Mogans ordfører Onalia Bueno har i dag gjort et desperat forsøk på å be migrantene vente på busser fra kommunen, slik at de kan overføres til andre deler av Gran Canaria, men fotograf og Gran Canaria-kjenner Bård Ove Myhr som har vært i området denne tirsdagen, forteller at mange allerede har beveget seg inn i byen.
Bueno og kommunen ønsker å frakte migrantene med buss til Las Palmas, og Mogáns sikkerhetsrådmann Mencey Navarro har forklart til nyhetsbyrået Efe at det har blitt bestemt at de skal fraktes til hovedstaden. Spesifikt skal migrantene sendes til Plaza de la Feria i nærheten av det marokkanske konsulatet.
Bueno har reagert kraftig på at gruppen migranter har blitt satt på gata, uten hverken mat, drikke eller noe sted å være.
Frykt for smitte
Et annet spørsmål er hvordan myndighetene kan garantere at de som ble flyttet ut på gata ikke er smittet av coronaviruset.
Canariavisen har tidligere kunnet avdekke at det er manglende smittevern og skille mellom positive og negative migranter i leiren.
Vi vet foreløpig ikke om disse migrantene har vært holdt adskilt fra potenielt smittede mens de var i leiren, hvor det i utgangspunktet er vanskelig å overholde avstand på grunn av folkemengdene.
Maks 72 timer i leiren
Ifølge avisen La Provincia skal migrantene som nå er satt på gata ha vært i leiren i 72 timer, og dermed oppfyller de ikke lenger kravene for å være i leiren. Dette baseres på innenriksminister Marlaska sin uttalelse om at ingen migranter skal være i leiren lenger enn 72 timer.
Etter mye forvirring ble migrantene plassert langs havna der de forsøkte å finne skygge, og lokale innbyggere samt Røde Kors gjorde det de kunne. Migrantene skal ha fått utdelt mat av Røde Kors.
En annen gruppe innbyggere skal derimot ha reagert negativt og beskyldt migrantene for å være smittet av coronaviruset. Flere biler kom også til stedet for å plukke opp migranter, og dette var trolig venner eller familie.
Rundt klokken 17:30 kom den første bussen for å plukke opp migrantene, og kort tid etter kom tre busser til. Hvor mange som har forlatt stedet i forkant av dette, og eventuelt blitt hentet av venner og familie vites foreløpig ikke.