En mann ble pågrepet av lokalt politi 24. mai, mistenkt for å ha solgt lystgass til turister i feriebyen Puerto Rico, sør på Gran Canaria.
Mannen ble tatt på fersken i det han forsøkte å selge lystgass til en turist på kjøpesenteret i byen.
Når man innhalerer lystgass får man en følelse av rus og lykke, som er kjent for å fremkalle en spontan latter. Av denne grunn kalles gassen også lattergass.
Lystgass blir hovedsaklig brukt som et søvndyssende middel i helsevesenet, f.eks. hos tannleger og under fødsler.
Da politiet så den mistenkte med ballonger og lystgasspatroner gikk de til pågripelse av mannen. 17 gasspatroner og 40 euro i kontanter ble beslaglagt.
Den unge mannen er tidligere straffet og har tidligere vært involvert i smuglersaker. Han er siktet for brudd på folkehelseloven.